Text Marquee not Found!
تقویم
1401 مرداد
دوشنبه
17
ساعت

 

 

سخن روز
ثروت را برای فخر فروشی نخواهید، بلکه آن را از راه مشروع به دست آورید، با اعتدال خرج کنید، با شادمانی ببخشید و با رضایت باقی بگذارید.
نشانی زاگرس
دفتر مرکزی زاگرس طب:
اصفهان- میدان آزادی- ابتدای چهارباغ بالا- کوی شهید رئیسی- پ 117- واحد 4
تلفن: 03136616614 و 03136632644 و 09361204664

 
آموزش میکرودرم ابرژن
آموزش اپراتوری و بالینی میکرودرم ابرژن جهت دستگاه های پزشکی و آرایشگاهی
09361204664

میکرودرم ابریشن

کلیات
 میکرودرم ابریشن روشی برای لایه برداری میکرونی پوست بوسیله سایش آن است.
استفاده از لایه برداری برای جوانسازی پوست و درمان مشکلات پوستی، تاریخچه ای به قدمت مصرباستان دارد و هم اکنون نیز از روشهای متنوعی مانند لیزر و دارو برای لایه برداری استفاده می شود لیکن این روشها اغلب، یا تهاجمی وپرعارضه اند و باید تحت شرایط خاص و مراقبتهای شدید پزشکی استفاده شوند و یا بعضاً توانمندی قابل توجهی ندارند و درمان با آنها به زمان طولانی نیاز دارد.
به همین دلیل، ارائه میکرودرم ابریشن مانند انقلابی در حوزه پوست زیبایی برای یک لایه برداری ایمن، بدون عارضه و با توانمندی بالا بود. این روش اولین بار در سال 1985 در کشور ایتالیا ابداع و مورد استفاده قرار گرفت و به زودی در اروپا و بعداً در امریکا گسترش یافت و در سال1998 موفق به دریافت تأئیدیه fdaبه عنوان یک لایه بردار غیر تهاجمی معرفی گردید.
همانطور که گفته شد میکرودرم ابریشن روشی برای لایه برداری میکرونی به وسیله سایش آن است. اما تداعی همه ما از ساییدن، عملی است که ازکشیدن یک جسم سخت، زبر و آجدار بر روی یک جسم نرم تر حاصل می شود. گرچه نتیجه عمل میکرودرم ابریشن نیز ساییده شدن پوستاست، لیکن این عمل بوسیله یک روش منحصر بفرد و با استفاده از پودر اکسید آلومینیوم انجام می شود که روش انجام آن در ادامه مورد بحث قرار خواهد گرفت.
ساختار:
از نظر ساختار، میکرودرم ابریشن دستگاهی است که پودر اکسید آلومینیوم را به وسیله مکیدن از یک ظرف به ظرف دیگر منتقل می کند.
پودر اکسید آلومینیومهنگام عبور از هندپیس از روی پوست شما نیز عبور کرده و موجب ساییدن آن خواهد شد و بدین ترتیب، هندپیس را روی هر نقطه از بدن که تماس دهید موجب ایجاد وکیوم، جریان پودر و سایش آن نقطه از بدن خواهد شد.
کاربرد:
قبل از پرداختن به کاربردهای میکرودرم ابریشن، لازم است اطلاعات بیشتری در مورد کریستالاکسید آلومینیوم و نیز میزان لایه برداری درمیکرودرم آبریشن ارائه شود.
 اکسید آلومینیوم: کریستالکوراندومیااکسید آلومینیوم (al203)، ترکیبی سفید رنگ از آلومین و بوکسیت است کهکریستال های آن دارای اشکال نامنظم و چندوجهی است و لذا برای سایش پوست بهترین انتخاب است و برهمین اساس حین جریان یافتن از سطح پوست، موجب ساییده شدن سطح پوست، البته با مقیاس میکرونی، می گردد.
همچنین نقطه ذوب اکسید آلومینیوم 2000 درجه سا نتیگراد است، در آب و حلال های آلی حل نمی شود، شکست مولکولی در آن به سختی امکان پذیر است و در صورت بلع غیر سمی است. از سطح پوست (حتی در صورت زخم شدن) جذب نمی شود و در صورت ریخته شدن به داخل چشم نیز فقط به عنوان یک جسم خارجی مطرح است.
میزان لایه برداری: میزان لایه برداری توسط میکرودرم ابریشن میکرونی است این موضوع، ایمنی آن را در مقابل احتمال آسیب به پوست چشمگیرتر کرده است.
بطور مثال اگر میزان وکیوم دستگاه را 45/. بار تنظیم کنیم، هر تماس یا حرکت هندپیس روی پوست، موجب ساییدن شدن و برداشت حدود 40 میکرون از سطح پوست خواهد شد و با عنایت به ساختمان سطحی ترین لایه پوست (اپیدرم)، که به طور متوسط حدود 700 میکرون (7/0 میلیمتر) ضخامت دارد، می توان گفت: برداشت 40 میکرون در هر تماس، ایمن ترین روش ممکن برای یک متخصص پوست و زیبایی برای ساییدن پوست با اهداف درمانی است.
نتیجه آنچه تا کنون ارائه شد این است که میکرودرم ابریشن یک دستگاه ساینده میکرونی پوست با قابلیت کنترل و ایمنی لازم است که می توان از آن برای لایه برداری Superficialپوست بهره جست و به دنبال آن، می توان از آن برای درمان انواع مشکلات پوست و زیبایی، که با برداشتن لایه هایی از سطح پوست (اپیدرم) قابل درمان هستند، استفاده نمود. از جمله:
_کلیه ضایعات  Superficialپوست
_لکه های حاصل از پدیده aging
_جوانسازی پوست
_Stretch  marks
_ Seborrhea
_لکه های رنگدانه ای مانند لکه های حاملگی
_لایه برداری از پاک کردن صورت تا peelingکامل و عمیق
_کوچک کردن منافذ پوست
_چین و چروک ظریف
موارد منع استفاده از  میکرودرم ابریشن:
با نظر به تمام مفاد اشاره شده در فوق، میکرودرم ابریشن دستگاهی کاملاً بی خطر در حوزه پوست در زیبایی است لیکن در موارد زیر باید احتیاط یا اجتناب نمود:
-        تب خال  
-        جوش های تراوش دار و عفونت فعال
-        زگیل ها
-        رزاسه فعال
-        دیابت کنترل نشده
-        بد خیمی ها و موارد ناشناخته
                      نکات قابل توجه:
diamond  microderm  abrasion
همانطور که اشاره شد تکنیک و ساختار اصلی  میکرودرم ابریشن شامل ساییدن پوست بوسیله جریان یافتن کریستال اکسید آلومینیوم از سطح پوست است لیکن برخی از سازندگان نوعی میکرودرم ابریشن نیز ارائه داده اندکه در آن از کریستال و جریان آن بر سطح پوست استفاده نمی شود بلکه نیروی پمپ مکش وکیوم به سر یک هد زبر و الماسه(diamond) متصل است و اگر هد به سر پوست تماس یابد، به وسیله نیروی مکش به پوست می چسبد. بنابراین با حرکت دادن هد روی پوست، می توان از آن برای ساییدن پوست بهره برد.
هدهای دیاموند در ابعاد و اشکال گوناگون و نیز میزان زبری متفاوت ارائه می شوند تا در شرایط مختلف درمانی قابل استفاده باشند.
کیفیت و دقت عملکرد میکرودرم ابریشن های دایاموند کمتر از نوع کریستالی است و نیز توجه به این نکنه ضروری است که در میکرودرم ابریشن های دایاموند، ساییدن پوست با حرکت هد بر سطح پوست شروع می شود و فقط تماس دادن آن کافی نیست ولی در نوع کریستالی تماس هندپیس موجب جریان کریستال در نقطه تماس و ساییدن آن می گردد و لذا اگر هندپیس در یک نقطه به طور ثابت نگه داشته شود پوست مرتباً ساییده می شود.
مزایای میکرودرم ابریشن :
همانطور که در اول بحث اشاره شد لایه برداری از زمانهای قدیم به روش های گوناگون، مرسوم بوده لیکن به دلیل عوارض مختلفی که داشت، استفاده از آن محدود بود ولی میکرودرم ابریشن با ارائه یک لایه برداری ایمن، بهداشتی و غیر تهاجمی، این امر را عمومیت بخشید تا بتوان بدون توجه به نوع پوست بیمار، فصول سال و غیره از لایه برداری با اهداف درمانی بهره برد.
ترکیب با درمان های دیگر:ادغام روش میکرودرم ابریشن با درمان های دیگر امکان پذیر بوده و این عمل موجب تشدید نتایج و اثرات آنها می گردد. به طور مثال جذب دارو از سطح پوست پس از لایه برداری با میکرودرم ابریشن چندین برابر افزایش می یابد لذا می توان درمان هیپرپیگمانتاسیون پوستی بوسیله پمادهای جلدی را با میکرودرم ابریشن همزمان نمود و نتایج موثرتری را شاهد بود.
 میکرودرم ابریشن به عنوان وکیوم ماساژ: وکیوم ماساژها با افزایش جریان خونی مویرگی (microcirculation) ایجاد در ناژ لنفی، تحریک متابولیسم و افزایش الاستیسیتی بافت هنمبند، می توانند در درمان انواع سلولیت ها، کاهش چین چروک، کمرنگ کردن اسکارها، جوانسازی و ایجاد relaxationمورد استفاده قرار گیرند. اگر ساختار دستگاه میکرودرم ابریشن را دوباره مرور کنید خواهید دید با خالی کردن ظرف اکسید آلومینیوم، هندپیسمیکرودرم ابریشنمانند یک وکیوم ماساژ عمل خواهد نمود و می توان از آن به عنوان یک وکیوم ماساژ بهره برد.
استریل کردن پودر: با توجه بهاینکه نقطه ذوب  کریستال اکسید آلومینیوم2000 درجه سانتیگراد است می توان آن را قبل از استفاده استریل نمود لیکن در موارد peelingسطحی نیازی به استریلکردن پودر نیست ولی اگر قصد لایه برداری عمیق بری دارید این کار ایمنی عملکرد شما را افزایش می دهد. اگرچه پودرهای استاندارد طبی که از جاهای معتبر تهیه شوند نیازی به استریل کردن ندارند.
لازم به توضیح است که پودر مصرف شده نباید دوباره استریل و مصرف گردد؛ چون اگر پودر هم از مواد آلوده استریل شود بازهم معایبی دارد از جمله اینکه بعضی ذرات پودر به هم چسبیده و یا ذرات پوست بیمار وارد آن شده و در نتیجه با استفاده مجدد از ان پودر پوست را به طور یکنواخت اسکن نمی کند و کارآیی آن کم می شود.
جدول مزایای میکرودرم ابریشن

موضوع مقایسه روشهای دیگر لایه برداری مانند لیزرها میکرودرم ابریشن
نوع پوست در همه پوست ها قابل استفاده نیست   همه نوع پوست
بی حسی لازم است  لازم نیست
زمان معمولا در اواخر پاییز و در زمستان        محدودیت زمانی  ندارد
نواحی بدن در برخی نواحی مانند گردن، سینه و پلک چشم خطرناک است   در همه نواحی قابل
 استقاده است
عملکرد اشتباه عوارض خطرناکی دارد  عملکرد اشتباه بندرت امکان پزیر است. 
ظاهر بعداز عمل    التهاب ، سوزش و قرمزی پوست   اغلب طراوت و شادابی و بعضا قرمزی و التهاب خفیف پوست
مراقبت های قبل و بعد از عمل   بسیار پیچیده و تحمل آن برای بیمار مشکل است   به مراقبت ساده نیاز دارد  
هزینه های پزشک و بیمار   قیمت این تجهیزات بالا بوده و به طبع آن هزینه پرداختی بیمارنیز
 بالا ست   
قیمت آن پایین و هزینه پرداختی بیمار متعادل است
 
 
استفاده مجدد از پودر: به هیچ عنوان، از پودری که پس از عبور از سطح پوست در ظرف وکیوم جمع آوری می گردد، مجدداً استفاده نکنید. زیرا کریستال ها در حین ساییدن پوست، حالت نامنظم و چند وجهی پیدا کرده و در نتیجه قدرت سایش خودشان را از دست می دهند و نیز حاوی لایه های کنده شده از پوست بیمار قبلی هستند. بنابراین در صورت استفاده از مجدد، قدرت لایه برداری به مقدار زیادی کاهش خواهد یافت و نیز با خطر انتقال بیماری های پوستی و نیز احتمال گرفتگی مسیرهای جریان کریستال مواجه خواهد بود.
میزان وکیوم:میزان وکیوم بایستی بر حسب موضوع عمل (تایپ پوستی و ضخامت آن و نوع ضایعه پوستی) تنظیم شود به طور مثال در اطراف چشم ها کاهش و در ناحیه پیشانی افزایش داده شود.
بعد از میکرودرم ابریشن: پس از انجام ابریشن های سطحی، اندکی سرخی پوست ایجاد می شود که پس از نیم ساعت کاهش یافته و از بین می رود ولی به طور معمول پوست بعد از میکرودرم ابریشن صاف و با طراوت است. پس از انجام ابریشن های عمیق، استفاده از کرم ضدآفتاب، پرهیز از آفتاب و در صورت سرخی شدید، استفاده از پمادهای ترمیمی لازم است.
- برای ایجاد نتایج بهتر می توان بعد از میکرودرم ابریشن از کرم های مرطوب کننده، تقویت کننده و انواع ماسک ها ی ویتامینه استفاده نمود.
- ضمناً لازم است استفاده از رتینول و ahaرا از سه روز قبل تا سه روز بعد از درمان با میکرودرم ابریشن متوقف کنید.
تعداد جلسات: نتایج استفاده ازمیکرودرم ابریشن، همانند بسیاری از درمان های غیر تهاجمی پوست، تجمعی(cumuiative) بوده و در جلسات درمانی متعدد ظاهر می شوند. بطور مثال؛ برای لایه برداری پوست حداقل 4 جلسه و برای درمان هیپرپیگمانتاسیونها 8 الی 15 جلسه درمانی لازم است. مدت زمان هر جلسه درمانی نیز به طور معمول بین 15 الی 20 دقیقه است.
درد:درد معمولاً در حد تحمل بیمار است لیکن در صورت نیاز به لایه برداری عمیق تر می توان از بی حس کننده های موضعی و یا بلوک عصبی بهره جست.
انتخاب میکرودرم ابریشن: یک میکرودرم ابریشن خوب باید دارای پمپ وکیوم قوی با قابلیت کنترل دقیق قدرت وکیوم باشد و در قسمت تماس هندپیس با پوست، به طور یکنواخت لایه برداری نماید. وجود کمپرسور اضافی نیز برای لایه برداری بیشتر در مواقع نیاز، بدون تغییر پارامتر های دستگاه حین عمل، کاربردی آسان را برای پزشک فراهم خواهد ساخت.
انتخاب بیمار: همه ما تحت تأثیر پدیده agingهستیم و لذا همه ما کاندید استفاده از  میکرودرم ابریشن برای جوان سازی خواهیم بود لیکن انتخاب بیمار باید با توجه به فیزیولوژی و آناتومی پوست، پاتوفیزیولوژی ضایعه مورد نظر و حدود ضایعات صورت گیرد و در صورت توجه به این امر در انتخاب بیمار، نتایج بسیار مطلوبی را شاهد خواهید بود.
آموزش : توصیه می شود قبل از استفاده از میکرودرم ابریشن، کاربرد صحیح دستگاه، مهارت لایه برداری با میکرودرم ابریشن، مراقبت بعد و قبل از عمل و نیز کنتراندیکاسیون های آن را به طور کامل بیاموزید.
فیلتر: در صورت پرشدن ظرف وکیوم از کریستال های مصرف شده، ممکن است کریستال ها به سمت پمپ وکیوم جریان یابند و موجب خرابی آن شوند بدین منظور، یک فیلتر جهت جلوگیری از جریان کریستال به سمت پمپ وکیوم تعیبیه شده است.
 پارامتر های مؤثر در لایه برداری:
 میزان وکیوم: که میزان جریان کریستال و قدرت تماس هندپیس با پوست را تعیین می کند.  
 تعداد عبور از یک موضع: با توجه به میزان وکیوم تنظیم شده، می توان در هر عبور از یک موضع، به میزان مشخصی لایه برداری نمود. بطور مثال: اگر میزان وکیوم دستگاه را 45/0بار تنظیم کنیم، با هر عبور حدود 40 میکرون لایه برداری خواهد شد بنابراین می توان با تعداد عبورها از یک موضع، میزان لایه برداری را کنترل کرد.
 سرعت حرکت هندپیس: اگر سرعت حرکت هندپیس را کاهش دهیم میزان کریستال بیشتری نسبت به زمان در موضع تماس جریان یافته و لایه برداری افزایش خواهد یافت. بنابراین با تغییر سرعت حرکت هندپیس نیز می توان لایه برداری را کنترل کرد.


منبع: /برگرفته از هفته نامه عصر پزشکی/ابوالفضل منتظری/ 24 شهریور 1390-شماره 161                                                                   
محصول ویژه: میکرودرم ابریژن
محصول جدید
 گن های لاغری و بعد ازجراحی
آمریکایی
Rainey


برای قسمت های مختلف بدن
خانم ها و آقایان
http://www.raineywear.com/
پوستی لطیف و شفاف با میکرودرم ابریژن زاگرومد

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید