Text Marquee not Found!
تقویم
1398 فروردين
شنبه
31
ساعت

 

 

سخن روز
همیشه تنها راه رسیدن، طی کردن مراحل است.
نشانی زاگروس
دفتر مرکزی زاگروس:
اصفهان- میدان آزادی- ابتدای چهارباغ بالا- کوی شهید رئیسی- پ 117- واحد 4
تلفن: 03136616614 و 03136632644 و 09361204664

نماینده تهران: 09107171007
آموزش میکرودرم ابرژن
آموزش اپراتوری و بالینی میکرودرم ابرژن جهت دستگاه های پزشکی و آرایشگاهی
09361204664

نقش ویتامین دی در بروز ام اس

یک متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به نقش ویتامین دی در بروز بیماری های مغزی بخصوص ام اس گفت: توصیه ما به عموم مردم به ویژه مبتلایان به ام اس این است که روزانه تنها 10 دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند زیرا آفتاب پشت شیشه نیز این نیاز را رفع نمی کند.
به گزارش روابط عمومی انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران، دکتر بهناز صدیقی درباره نقش  ویتامین دی بروز بیماری های مغزی اظهار کرد: کمبود ویتامین دی در بروز بسیاری از بیماری ها مثل بیماری های قلبی عروقی و بیماری هایی که نقش خود ایمنی دارند و حتی پارکینسون اثر مضر دارد. ام اس نیز یکی از این بیماری هاست که کمبود ویتامین دی نقش مهمی در بروز و تشدید آن دارد.
وی افزود: ویتامین دی در اعتدال سیستم ایمنی بدن نقش دارد. نقش ضد التهابی در بدن دارد و بسیاری از بیماری ها در ارتباط با سیستم ایمنی بدن بروز می کنند. بنابراین نقش ویتامین دی پررنگ  و پررنگ تر می شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه سطح خونی ویتامین دی در عموم مردم، مخصوصاً در ایران پایین است گفت: علت آن است که مهم ترین منبع دریافت ویتامین دی نور مستقیم خورشید است. به طور نرمال تنها 5درصد از سطح پوست ما در برابر نور خورشید قرار می گیرد که متاسفانه اکثر بانوان به دلیل آرایش پوست صورتشان و استفاده از ضد آفتاب ها، از این مقدار کم هم بی بهره می مانند.
دکتر صدیقی ادامه داد: اکثر مردم ما به خصوص در زندگی های شهر نشینی از مهم ترین منبع ویتامین دی موجود در مواد غذایی درصد خیلی کمتری از ویتامین دی خون را تامین می کند.
وی با بیان اینکه متاسفانه در ایران مصرف لبنیات که منبع ویتامین دی هستند، بسیار کمتر از سطح جهانی است عنوان کرد: فرهنگ مصرف ماهی و روغن ماهی نیز در میان ایرانی ها به درستی نهادینه نشده و مردم این منبع قوی ویتامین دی را نیز از دست داده اند.
این متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: مجموعاً این عوامل باعث می شود سطح خونی ویتامین دی در اکثریت قریب به یقین مردم ایران پایین باشد.
صدیقی با اشاره به نتایج تحقیقات گسترده در این زمینه گفت: تحقیقات حاکی از آن است که کمبود ویتامین دی یکی ازفاکتورهای محیطی بسیار مهم در بیماری است که استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری ام اس را دارد.
وی هشدار داد: مادرانی که در دوران بارداری آفتاب ندیده اند و سطح خونی ویتامین دی در آن ها پایین بوده است، احتمال اینکه فرزندشان در آینده به ام اس مبتلا شود بالا بوده است. ماه تولد در بیماران ام اسی تاثیر دارد.
این متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اینکه فقر ویتامین دی نقش موثری هم در شروع بیماری و هم در افزایش تعداد حملات بیماری دارد اظهار کرد: مبتلایان به ام اس به صورت رفت و برگشتی یک سری علائم در اثر التهاب ماده مغزی پیدا می کنند. به این معنی که ممکن است در اولین علائم دچار تاری دید شود و چند ماه خوب باشد و بعد از چند ماه دوباره علامت دیگری مثل احساس سرگیجه و عدم تعادل و دوبینی پیدا کند.
دکتر صدیقی ادامه داد: اولین باری که فرد دچار علائم ام اس شود، مهم ترین فاکتوری که بررسی می کنیم، سطح ویتامین دی در خون بیمار و شروع رفع این کمبود است.
وی با بیان اینکه این موضوع در هر فردی متفاوت است که با چه میزان از ویتامین دی سطح خونی ویتامین دی او بالا برود گفت: از طرفی مصرف بیش از اندازه ویتامین دی نیز باعث مسمومیت ویتامین دی در افراد می شود. به دلیل اهمیت این نوع ویتامین برخی به اشتباه ویتامین دی زیادی را از طریق مکمل های قوی دریافت می کنند که این هم بدون تجویز پزشک و تعیین میزان استفاده از دارو باعث ایجاد مسمومیت و دردهای استخوانی و انواع اختلالات در کلیه می شود. دکتر صدیقی افزود: دریافت ویتامین دی در درمان بیماری ام اس نقش دارد به این معنی که مبتلایان به ام اس که ویتامین دی خونشان پایین است، دچار حملات بیشتری می شوند. در ضمن کمبود این عامل باعث می شود داروهای دیگر این بیماری نیز نقش خودشان را به خوبی ایفا نکنند و باید ویتامین دی به سطح نرمالی برسد تا این داروها اثرگذار باشند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه سطح خونی ویتامین دی در بیماران ام اسی باید حتما دو بار در سال چک بشود که در اوایل بهار و اوایل پاییز است گفت: بر اساس سطح خونی ویتامین دی فرد مبتلا مکمل مورد نیاز را تجویز می کنیم که بسته به میزان نیاز، ممکن است ماهی یک عدد یا روزی یک عدد تجویز شود.
وی توصیه هایی برای مردم داشت و گفت: توصیه ما به عموم مردم به ویژه مبتلایان به ام اس این است که روزانه تنها 10 دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند زیرا آفتاب پشت شیشه نیز این نیاز را رفع نمی کند. البته لازم به ذکر است که گرما باعث تشدید حملات بیماری می شود و بیماران مراقب باشند که طولانی مدت نیز در معرض آفتاب و گرما قرار نگیرند. همانطور که متخصصان پوست افراد را از قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید منع می کنند و ما هم بیشتر از 10 دقیقه را نیاز توصیه نمی کنیم که این زمان اندک ضرری به پوست نمی رساند.

منبع:/ هفته نامه عصر پزشکی/ 29فروردین1394/ شماره 336
 
محصول ویژه: میکرودرم ابریژن
محصول جدید
 گن های لاغری و بعد ازجراحی
آمریکایی
Rainey


برای قسمت های مختلف بدن
خانم ها و آقایان
http://www.raineywear.com/
پوستی لطیف و شفاف با میکرودرم ابریژن زاگرومد

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید