Text Marquee not Found!
تقویم
1398 فروردين
شنبه
31
ساعت

 

 

سخن روز
یادگیری مداوم شرط لازم موفقیت در هر زمینه ای است.
نشانی زاگروس
دفتر مرکزی زاگروس:
اصفهان- میدان آزادی- ابتدای چهارباغ بالا- کوی شهید رئیسی- پ 117- واحد 4
تلفن: 03136616614 و 03136632644 و 09361204664

نماینده تهران: 09107171007
آموزش میکرودرم ابرژن
آموزش اپراتوری و بالینی میکرودرم ابرژن جهت دستگاه های پزشکی و آرایشگاهی
09361204664

شناسایی مسیر سلولی و مولکولی تنظیم کننده تولید چربی قهوه ای جهت درمان چاقی

 
چاقی مشکل اپیدمیک جهانی است که سبب افزایش دیابت و بیماریهای قلبی – عروقی به طور نگران کننده ای شده است با این وجود در حال حاضر داروی موثری برای درمان این معضل همه گیر وجود ندارد. در دو مطالعه غیر مرتبط نقش مهم مسیرهای سیستم ایمنی بدن در فعال نمودن چربیهای خوب یعنی چربی قهوه ای و بژ که در سوزاندن چربی و کالری ذخیره شده، کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیک نقش دارند، مشخص گردید.  این یافته ها می تواند راه را برای درمان های لازم برای چاقی و بیماریهای متابولیک بگشاید. این ایده که سلامت متابولیک می تواند با فعال سازی سلولهای سیستم ایمنی در بافت چربی بهبود یابد بسیار شگفت انگیز است. نویسنده ی ارشد این مقاله می گوید: این تحقیق از نوع جدیدی از درمان که احتمالاً در آینده برای اختلالات مرتبط با چاقی استفاده خواهد شد، پرده برداشت. نوزادان حاوی مقادیر زیادی چربی قهوه ای هستند که برای حفاظت آنها از سرمای شدید، تولید گرما می کند. اخیراً دانشمندان درانسان بالغ نیز مقادیر کمی از چربی قهوه ای یافته اند که در زیر گروهی بنام چربی بژ طبقه بندی می شود و این نوع چربی نیز در مجاورت هوای سرد یا ورزش می تواند فعال شده و انرژی ذخیره شده را بسوزاند و پستانداران را از هیپوترمی، چاقی و بیماریهای متابولیک محافظت کند. علی رغم قابلیت درمانی این نوع چربی برای موارد فوق، از مسیرهای مولکولی شکل گیری این نوع چربی اطلاع زیادی در دست نیست. برای رسیدگی به این موضوع،Spiegelman  و همکارش Rajesh Rao  از انستیتو سرطان Dana-Farberو دانشکده پزشکی هاروارد اخیراً پروتئینی به نام PGC–Ialpha4  را شناسایی کردند که موجب تحریک رشد عضلات در پاسخ به ورزش های استقامتی می شود.
آنها کشف کردند که PGC–Ialpha4  ترشح هورمون meteorin–like  یاmetrnl  را به تازگی شناسایی شده است، تحریک می کند. هورمونmeteorin–likeدر بافت عضلانی پس از ورزش ساخته می شود و در بافت چربی موش پس از قرار گرفتن در برابر سرما تولید می شود و به خون ترشح می شود. هورمون   Metrnlسبب افزایش مصرف انرژی می گردد این کار را با تبدیل چربی های مفید ذخیره ای به چربیهای قهوه ای یا بژ انجام می دهد و سبب بهبود متابولیک در افراد چاق و موش های دیابتی می گردد. این هورمون به عنوان یک درمان جدید برای چاقی و دیابت مناسب است، این تاثیرات مثبت را از طریق فعال سازی مولکولهای ایمنی که اینترلوکین-4 و اینترلوکین-13 نام دارند و همچنین با فعال سازی ماکروفاژهایی که در بافت چربی ساکن هستند، انجام می دهد. در مطالعه ی دیگری که در همین شماره از مجله Cell  منتشر شده است نویسنده ی ارشد مقاله Ajay Chawlaاز دانشگاه کالیفرنیا بر اساس یافته های اخیرش درباره ی عملکرد سیستم ایمنی در فعال سازی چربی قهوه ای در پاسخ به سرمای محیط به بررسی چگونگی فعال شدن چربی بژ در موشها پرداختند. آنها دریافتند اینترلوکین4 و 13 پیام فعال سازی ماکروفاژها در بافت چربی سفید را منتقل می کنند که منجر به تولید مولکولهایی در سیستم عصبی می شود که برای تبدیل چربی سفید به چربی بژ مورد نیاز است. این یافته ها دیدگاه مهمی را به چگونگی همکاری سیستم ایمنی و سیستم عصبی در تشکیل چربی بژ ایجاد کرد. علاوه بر این دانشمندان دریافتند موشهایی که دچار اختلال در پیام رسانی در این مسیر ایمنی می شوند مقادیر کمتری چربی بژ می سازند و انرژی کمتری مصرف می کنند و قادر به حفظ دمای بدن خود در محیط های سرد نسبت به موشهای طبیعی نیستند. در مقابل درمان با اینترلوکین 4 سبب افزایش تشکیل چربی بژ، کاهش وزن بدن و بهبود سلامت متابولیک در موشهای چاق می شود. اینکه افزایش چربی بژ به دلیل قرار گرفتن در هوای سرد به طور کامل وابسته به سیستم ایمنی بدن است در حالیکه تا کنون تصور می شد متابولیسم انرژی و نوترینت ها تحت کنترل مغز و سیستم غدد درون ریز است. پس از شناسایی مسیر سلولی و مولکولی تنظیم کننده چربی بژ حال این امکان وجود دارد که هر یک از اجزاء این مسیر را برای تحریک افزایش مصرف کالری و درمان چاقی هدف قرار دهیم و به عنوان راهی برای درمان چاقی و بیماریهای مرتبط با آن بکار گیریم.
Source:Cell
منبع: هفته نامه عصر پزشکی/ 31 خرداد 1393/ سال سیزدهم/ شماره 294/ ضعف سرطانی متاستاتیک به دلیل ویژگی های شبه سلول های بنیادی
 
محصول ویژه: میکرودرم ابریژن
محصول جدید
 گن های لاغری و بعد ازجراحی
آمریکایی
Rainey


برای قسمت های مختلف بدن
خانم ها و آقایان
http://www.raineywear.com/
پوستی لطیف و شفاف با میکرودرم ابریژن زاگرومد

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید