Text Marquee not Found!
تقویم
1401 مرداد
دوشنبه
17
ساعت

 

 

سخن روز
اگر بر آب روی، خسی باشی و اگر بر هوا پری مگسی باشی، دل به دست آر تا کسی باشی.
نشانی زاگرس
دفتر مرکزی زاگرس طب:
اصفهان- میدان آزادی- ابتدای چهارباغ بالا- کوی شهید رئیسی- پ 117- واحد 4
تلفن: 03136616614 و 03136632644 و 09361204664

 
آموزش میکرودرم ابرژن
آموزش اپراتوری و بالینی میکرودرم ابرژن جهت دستگاه های پزشکی و آرایشگاهی
09361204664

مزايا و عوارض درمان با پلاسماي غني از پلاكت (PRP)

رئيس نخستين همايش پلاسماي غني شده از پلاكت (PRP) كاربرد؛ مزايا و عوارض اين شيوه نوين درماني را تشريح كرد.
دكتر لطفعلي پور كاظمي با اشاره به برگزاري همايش PRP(پلاسماي غني از پلاكت) اظهار داشت: واژه PRP((پي آر پي)) را در سال هاي اخير زياد مي شنويد ولي تاريخ عملكرد آن به سال 1990 برمي گردد كه جراحان زيبايي، قلب و چشم از آن در تسريع بهبود زخم ها، پوست چروكيده و پير استفاده كرده اند.
وي افزود: PRP يك نوع پلاسماي غني شده پلاكتي است كه ميزان پلاكت در آن به ميزان 8 تا 9 برابر تغليظ شده است و آن را با ترومبين و كلسيم فلورايد فعال مي كنند تا آرتروگرانول آن خارج شده و فاكتورهاي رشدي كه تاثيرات مثبت و زيادي در ترميم زخم، استخوان و عصب دارند به وجود آيد زيرا از اين طريق سلول هاي بنيادي تحريك شده و تكثير فيبروبلاست ها افزايش مي يابد و سبب تسريع در ترميم و بازسازي بافت هاي بدن انسان و به ويژه ورزشكاران مي شود.
دكتر پور كاظمي ادامه داد: از آتجائي كه به ويژه در ورزشكاران حرفه اي و قهرماني، آسيب هاي بافت ها و تاندون ها و منيسك ها به طور مكرر رخ مي دهد در نتيجه با اين روش مي توان سبب بهبودي زودتر اين بافت هاي آسيب ديده شد.
وي تصريح كرد: درPRP  معمولا 10 تا 20 سي سي از خون تازه و لخته نشده فرد را از سياهرگ وي خارج ساخته و با استفاده از كيت مخصوص و جدا سازي از طريق سانتريفوژ، مي توان غلظت پلاكت ها را تا حدود 8  برابر افزايش داد با تبديل سلول هاي بنيادي به سلول هاي بافت های آسيب ديده در ترميم آن بافت تسريع كرد.
دكتر پور كاظمي بيان داشت: در روش PRP معمولا نقش اساسي را سلول هاي بنيادي (stem Cells) دارند كه به صورت غير فعال در خون شناور هستند و توانايي تبديل به هر شكل كه نياز باشد را دارند و در واقع براي فعال شدن به پلاكت نياز دارند.
وي ادامه داد: فعال شدن سلول هاي بنيادي از طريق تشريح فاكتور رشد است كه توسط پلاكت ها صورت مي پذيرد و فاكتورهاي رشد پلاكتي عبارتند از PDGF-VEGF  و TGF-B  در نتيجه سلول هاي بنيادي ازاين طريق قادرند بافت هاي ماهيچه اي، استخواني، غضروفي و پوست و مو توليد كنند.
دكتر پور كاظمي اظهار داشت: اين بدان معني است كه سلول هاي بنيادي در كنار ريشه غضروف باعث رويش مجدد مو به حالت اوليه مي شوند و همچنين در پوست باعث ترميم ضايعات پوستي از قبيل چين و چروك، فرو رفتگي و اسكارهاي پوستي مي شوند يا اينكه در استخوان يا غضروف باعث ترميم ضايعات اين بافت ها از قبيل شكستگي استخواني، تخريب غضروف ها و تاندون ها مي شوند.
وي خاطر نشان كرد: تعداد پلاكت هاي نرمال خون حدود 200هزار عدد در ميكروفيلتر است كه در حجم cc5 از پلاسما را در بر مي گيرد.
دكتر پور كاظمي گفت: از آنجايي كه فرايند فعال شدن سلولهای بنیادی تا ترمیمی بافتی فرآیند بسيار كندي است و گاهگاهي به چند ماه طول مي كشد در نتيجه از روش PRP  اين فرايند بسيار تسريع مي يابد. در روش PRPمعمولا ساخت عروق جديد، كلاژن، الاستين و ماتريكس خارج سلولي رخ مي دهد.
رئيس فدراسيون پزشكي ورزشي در ايران در ادامه اظهار داشت: پلاكت ها با توجه به اينكه هسته ندارند به عنوان سلول هاي بنيادي محسوب نمي شوند ولي ترشح فاكتور رشد توسط پلاكت ها سبب مي شود كه سلول هاي بنيادي درگردش خون از حالت غير فعال به حالت فعال در آيند.
وي تصريح كرد: يك لخته خون شامل 95 درصد گلبول قرمز، 5 درصد پلاكت و يك درصد گلبول سفيد و همچنين داراي مشتقات فيبري است در حالي كه در PRP اين ميزان 95 درصد پلاكت و 4 درصد گلبول قرمز و يك درصد گلبول سفيد است.
دكتر پور كاظمي خاطر نشان كرد: مراحل تكنيكيPRP نيز از جمله گرفتن حدود 10 تا 20 سي سي از خون فرد، قرار دادن آن در يك سانتريفوژ براي متراكم كردن پلاكت ها و تزريق مجدد اين محلول پلاسما به بدن فرد است.
وي به عوارض احتمالي PRP نيز اشاره كرد و گفت: معمولا به جز اينكه احتمال مختصري كبودي در محل تزریق رخ می دهد عارضه دیگری وجود ندارد هر چند بايستي در انتخاب كيت و دستگاه سانتريفوژ و پزشك حاذق، شرايط استريل پزشكي و استانداردهاي مورد نياز رعايت شود.
رئيس فدراسيون پزشكي ورزشي ايران در گفت و گو با فارس با اشاره كاربردهايPRP در پزشكي از جمله در جراحي هاي ارتوپدي براي ترميم زودتر بافت استخواني، غضروفي، تاندون ها و آرتروز و ناهنجاري هاي مادرزادي، افزود: در دندانپزشكي براي ايمپلنت (كاشتن دندان) و ترميم بافت هاي لثه و جراحي دهان ودر جراحي پلاستيك و زيبايي صورت و پوست و ترميم مو و ريزش مو و طاسي نيز كاربردهاي PRP وجود دارد.
دكتر پور كاظمي با اشاره ديگر كاربردهاي PRP از جمله در چشم پزشكي به ويژه در خشكي چشم، در گوش و حلق و بيني براي پيوند بافتي، در جراحي قلب و عروق در ترميم زودتر و ايجاد بافت مورد نياز خاطر نشان كرد: در بهبود زخم هاي مزمن ديابتي ها به ويژه زخم دست ها و پاها، تسريع در بهبود سوختگي ها و پوست اندازي بيشتر و درمان بسياري از ناهنجاري هاي مادرزادي كه نيازمند ترميم استخواني، عصبي و عضلاني است نيز اين روش استفاده مي شود.

منبع: اخبار پزشكي 29 تير 1391 ويژه چهارمين همايش پزشكان عمومي سراسر كشور
محصول ویژه: میکرودرم ابریژن
محصول جدید
 گن های لاغری و بعد ازجراحی
آمریکایی
Rainey


برای قسمت های مختلف بدن
خانم ها و آقایان
http://www.raineywear.com/
پوستی لطیف و شفاف با میکرودرم ابریژن زاگرومد

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید