Text Marquee not Found!
تقویم
1401 مرداد
دوشنبه
17
ساعت

 

 

سخن روز
افکار سیاه و یأس آور را از خودر دور کنید تا بتوانید سرنوشتتان را تغییر دهید.
نشانی زاگرس
دفتر مرکزی زاگرس طب:
اصفهان- میدان آزادی- ابتدای چهارباغ بالا- کوی شهید رئیسی- پ 117- واحد 4
تلفن: 03136616614 و 03136632644 و 09361204664

 
آموزش میکرودرم ابرژن
آموزش اپراتوری و بالینی میکرودرم ابرژن جهت دستگاه های پزشکی و آرایشگاهی
09361204664

لک های پوستی

لک های پوستی از شایع ترین گرفتاریهای پوست به خصوص در کشورهایی مانند ایران می باشد که پوست سبزه و تیره فراوان است. بنابراین مصرف کرم های ضد لک و روشن کننده و آشنایی با آن ها از اهمیت زیاد برخوردار است

و در هر حال و به هر علتی لک ایجاد شود همیشه احتراز از آفتاب رکن اساسی اقدامات ضد لک می باشد و کرمهای ضد آفتاب مورد مصرف برای لک باید وسیع الطیف باشد یعنی اشعه ماوراء بنفش A را نیز بالنسبه بلوک نماید.

لک های پوستی ممکن است به رنگ قهوه ای تیره و یا سیاه باشد و در هر حال حاصل افزایش فعالیت سلولهای رنگ ساز به نام ملانوسیت می باشد. تحریک این سلولها گاه به علت نور آفتاب و گاه در خانمها به علت تغییرات هورمونی مثل ایام حاملگی و یا مصرف قرص های ضدبارداری و یا مصرف استروژن برای جلوگیری از عوارض یائسگی مانند گرگرفتگی و پوکی استخوان است.

هورمون استروژن عامل تحریک ملانوسیت ها است و هورمون پروژسترون هم در ایجاد لک های پوستی نقش تحریکی داشته و در درجه دوم بعد از استروژن قرار دارد.

عامل دیگرایجاد لک های پوستی بیماریهای پوستی، ضربه وسوختگی است که پس از بهبود جای آنها لک تیره ایجاد می شود. علاوه بر اینها در افراد با پوست سبزه وتیره به علت ژنتیکی تیرگی پوست دراطراف چشم و نواحی زیر بغل و کشاله ران شایع است. همانطور که حدس می زنید شایعترین نوع لک موسوم به لک حاملگی در خانمها ایجاد می شود و مردها به ندرت و فقط در 10% موارد دچار این نوع لک می شوند. محل لک های حاملگی معمولاً مرکز صورت یعنی پیشانی، روی بینی، گونه ها وپشت لب بالا (غیر از شیار وسط لب بالا که از نور آفتاب محفوظ است) و چانه و درمواردی قسمت پایین صورت درامتداد فک تحتانی است.

عامل دیگری که درایجاد لک به خصوص خانمها مقصر شناخته شده استعمال مواد آرایشی است. مبتلایان به بیماریهای تیروئید هم بیشتر از افراد سالم دچار ملاسما می شوند.

همانطور که ذکر شد علت ایجاد لک افزایش فعالیت ملانوسیت ها و ایجاد رنگدانه اضافی یعنی ملانوز می باشد اما اگر لک در اثر افزایش سلولهای ملانوسیت یعنی ملانوسیتوز ایجاد شود جزء خالها محسوب و به درمان با کرمهای ضد لک جواب نمی دهد.

واما درمان لک های پوستی حاصل افزایش رنگدانه هم در افراد مختلف یکسان نیست به عبارت دیگر اگر رنگدانه در طبقات سطحی یعنی اپیدرم باشد (زیر اشعه wood پررنگتر شود) بهتر به درمان پاسخ می دهد ولی اگر رنگدانه عمقی و در لایه زیرین پوست یعنی درم باشد (با اشعه wood لک کمرنگ تر دیده شود) به درمان پاسخ چندانی نمی دهد. اما بیشتر اوقات لک ها مخلوط هستند. یعنی رنگدانه در طبقات سطحی و عمقی هردو افزایش یافته است.

لک های حاصل از حاملگی معمولاً خود بخود پس از زایمان بهبود می یابد ولی لک های حاصل از قرص جلوگیری پس از قطع داروها مقاومت کرده و سالها ممکن است باقی بماند. همچنین لکها در افراد دارای پوست روشن بهتر به درمان جواب می دهند تا پوست های تیره. داروی استاندارد ضد لک ترکیبات فنوله مانند هیدروکینون و منوبنزیل اتر و با لاخره ترکیبات جدید این گروه مانند         CystieamyI pheneI MequineI N-AcetyI-4-S-  می باشد که به تنهایی یا به صورت ترکیبی مصرف می شوند و این دو داروی اخیر ثبات بیشتری داشته و تحریک پذیری کمتر دارند. مهمترین دارو در این گروه تا کنون هیدروکینون2% و4 % و 5% بوده است. در سالهای اخیر به واسطه بعضی نکات منفی، استعمال هیدرکینون در بعضی کشورها زیر سوال رفته است ولی بررسیهای بعدی نشان داده که این نکات منفی آزمایشگاه در انسان اهمیتی ندارد وبرخلاف آنچه در حیوانات آزمایشگاهی دیده شد هیدروکینون در انسان در طی 40 تا50 سال مصرف سرطانی ایجاد نکرده و عارضه دیگرش به اسم ochronosis یعنی ایجاد رنگ آبی هم بسیار نادر بوده و اگر کرمهای خیلی قوی بیش از 6 ماه مصرف شود تنها در موارد اندکی پیش می آید که قابل پیش بینی و پیشگیری است.

ترکیبات فنوله شامل هیدروکینون هم اثر سمی بر ملانوسیت ها دارند و هم سبب مهار تیروزیناز می شوند. دسته دیگر داروهای ضدلک غیر فنولی هستند وعمدتاً سبب مهار تیروزیناز می شوند که نمونه اینها آربوتین، اسید آسکوربیک، اسیدآزالئیک یعنی ترکیبات حاصل از انواع توت می باشند. علاوه بر اینها مواد peeIing کننده مانند اسید سالیسیلیک و اسیدهای میوه مانند اسید گلیکولیک و رزورسینول هم اثر ضد لک دارند و بالاخره لیزرهای Ruby و Qswitch(کیوسویچ) وIPLهای جدید هم در درمان ملاسما کاربرد داشته و موارد مثبت از آن گزارش شده است با این همه درمان لک های حاملگی مقاوم هنوز کاری مشکل و طولانی است.

منبع: دوهفته نامه عصر پزشکی، ش 132، دکتر یزدانبخش نجفیان، متخصص پوست

محصول ویژه: میکرودرم ابریژن
محصول جدید
 گن های لاغری و بعد ازجراحی
آمریکایی
Rainey


برای قسمت های مختلف بدن
خانم ها و آقایان
http://www.raineywear.com/
پوستی لطیف و شفاف با میکرودرم ابریژن زاگرومد

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید