Text Marquee not Found!
تقویم
1401 مرداد
دوشنبه
17
ساعت

 

 

سخن روز
در تئوری اگر به انسان در برابر اعمالش مسؤولیت بدهید، در آن صورت حق انتخاب دارد که قبول کند یا نکند
نشانی زاگرس
دفتر مرکزی زاگرس طب:
اصفهان- میدان آزادی- ابتدای چهارباغ بالا- کوی شهید رئیسی- پ 117- واحد 4
تلفن: 03136616614 و 03136632644 و 09361204664

 
آموزش میکرودرم ابرژن
آموزش اپراتوری و بالینی میکرودرم ابرژن جهت دستگاه های پزشکی و آرایشگاهی
09361204664

صرع به زبان ساده

صرع يا اپي لپسي در نورولوژي به حالتي گفته مي شود كه شخص، بدون عامل برانگيزاننده خاصي مانند افت قند، تب، كمبود كلسيم و غيره مكررا دچار حملات تشنجي شود. بنابراين به مجرد يك حمله تشنج نمي توان گفت فرد به بيماري صرع مبتلا شده است. در مواردي كه تشنج در اثر عامل برانگيزاننده بروز كرده باشد، موسوم به سي ژر بوده و با رفع عامل، مثلا افت قند و يا كمبود كلسيم، حملات تشنج نيز وتوقف مي شوند.
اما اگر بدون وجود علت و يا بعد از كنترل و يا رفع عوامل برانگيزاننده، حملات تشنج باز هم تكرار شود، آن موقع بيماري صرع مطرح مي شود.
گاه علت صرع وجود يك اختلال ساختماني در مغز مانند تومور است اما در اغلب موارد هيچ علت خاصي يافت نمي شود. در برخي از كودكان مبتلا، حملات تشنج به دنبال يك محرك حسي مثل نورهاي شديد بروز مي كند و گاه هيچ عامل شروع كننده اي وجود ندارد. از علل شناخته شده صرع، تومورهاي مغزي، بيماريهايي كه به رگ هاي مغز اثر مي گذارد(كولاژن و اسكولر) و انواع سموم مي باشد به غير از صرع علل متعدد ديگري نيز براي تشنج وجود دارد كه يكي از آنها تب بالاست(تب و تشنج).

تعريف

تشتج در واقع اختلال گذراي مغزي است  كه در اثر تخليه الكتريكي غير طبيعي در سلولهاي عصبي مغز پيدا مي شود و سبب ايجاد علايم گوناگوني مثل از دست دادن ناگهاني هوشياري، انقباض عضلاني و يا تغييرات حسي و رفتاري در فرد مي شود. اين امواج اكتريكي غير طبيعي در نوار مغزي ثبت و قابل مشاهده خواهند بود. گاه دليل تشنج اختلالات ناگهاني الكتروليت ها خواهد بود.

انواع صرع

انواع مختلفي از تشنج هاي صرعي تاكنون تعريف شده است. تشنج تونيك-كلونيك شايعتر است و بيشتر از سه چهارم كودكان مبتلا به صرع، از اين نوع تشنج رنج مي برند. صرع كوچك يا آبسانس دومين نوع شايع صرع در كودكان است. صرع فوكال، از نوع حركتي و يا صرع كمپلكس پارسيان از انواع ديگر صرع هستند. صرع بزرگ یا تشنج تونيك-كلونيك شايعترين نوع صرع است. اين صرع هنگامي رخ مي دهد كه مناطق حركتي  مغز  دچار عارضه شده است و اسپاسم هاي شديد  و بيهوشي را در بر دارد.
در اغلب موارد صرع اصلي، قبل از آغاز حمله و غش به بيمار يك حالت دروني دست مي دهد كه اخطار يا AURA خوانده مي شود و مي توان به صورت رواني با جسمي باشد، مثل شنيدن صدا(جسمي) و يا احساس خوشبختي يا بدبختي(رواني) و بيمار ممكن است بوي مشخصي را حس كند و يا گمان كند كه نورهاي درخشنده مي تابد. بعد از چند لحظه بيمار بيهوش مي شود كه اين مرحله كوتاه تونيك است كه تمام ماهيچه ها متشنج و منقبض مي شوند. تنفس بيمار قطع مي شود و رنگش نيز ممكن است كبود مي شود. مرحله يعدي كلونيك است. اندامها به صورت رفت و برگشتي و به حالت پرش درمي آيد. در خلال اين مدت بيمار ممكن است زبانش را گاز بگيرد.

مراحل صرع بزرگ به ترتيب زير است:
-      تحريك پذيري يت رفتارهاي غير عادي به مدت چند دقيقه پيش از تشنج (aura)
-      اسپاسم وانقباض عضلات كه 30 ثانيه طول مي كشد و بيمار در طي آن بيهوش شده و به زمين مي افتد و تنفس نامنظم مي شود.
-     حركات پرشي اندام ها يا صورت كه مي تواند از 20 ثانيه تا چند ساعت طول بكشد. در اين مرحله ممكن است بيمار زبانش را گاز بگيرد و كنترل مثانه و يا روده را از دست بدهد.
-     پس از آنكه تشنج متوقف شد بيمار تا چند دقيقه و به ندرت تا 10 دقيقه بيهوش باقي مي ماند.
-     بعد از بازگشت هوشياري، فرد معمولا گيج است، سردرد دارد و مكن است به خواب رود.

صرع كوچك يا تشنج آبسانس

صرع كوچك ياپتي مال، كه در آن مناطق حسي دستگاه عصبي مركزي دچار آسيب مي شود. در بين بچه ها شايع است كه معمولا تشنج آني است و چند ثانيه به طول مي انجامد. كودك بازي را متوقف كرده و مي ايستد؛ در حالي كه يك حالت سستي و بي حالي در صورتش ديده مي شود. پس صرع كوچك عبارت است از زايل شدن شعور براي مدتي كوتاه، بدون اينكه در بيمار تشنج يا سقوط و يا aura ديده مي شود. اين نوع يكي از شايع ترين صرع ها در كودكان و دانش آموزان است. رنگش پريده، چشمانش به يك نقطه خيره شده و از اطراف خود بي خبر است. مدت آن حتي امكان دارد بسيار كوتاه بوده و قابل رويت نباشد. شروع آن از 3 تا 13 سالگي است كه اگر درمان اصولي شود براي هميشه از بين مي رود و در غير اين صورت در سنين بالا تر به صرع بزرگ تبديل خواهد شد. از نشانه هاي بارز صرع كوچك كه مي توان در كلاس درس مشاهده كرد، نحوه نوشتن املاي دانش  آموزان است كه ممكن است در حين حمله دو يا سه خط از املا را جا بيندازند. پس از حمله رنگ پريدگي، سستي و بي حالي و احساس خواب به كودك دست خواهد دهد.
پس در طي اين نوع حمله تشنجي، كودك براي چند ثانيه هوشياري خود را از دست خواهد داد و به فضا خيره مي شود، فعاليت هاي معمولي او متوقف مي شود اما به زمين نمي افتد و پس از هوشياري كودك چيزي از حمله خود را ياد نمي آورد.

صرع موضعي يا فوكال

هوشياري بيمار در اين نوع صرع مختل نمي شود و تظاهرات صرعي به صورت حركتي- حسي و يا رواني و اتونوم ظاهر مي شود. در نوع حركتي، صرع از يك نقطه شروع شده و به تدريج ساير قسمت هاي بدن را فرا مي گيرد. به اين نوع صرع، صرع جاكسون نيز مي گويند.
در نوع حسي، اختلال حسي در اندام هاي يك طرف به صورت خزش و یا گزگز و یا مورمور اندام های یک طرف دیده می شود. در نوع روانی به صورت حملات شنوايي و سرگيجه اي مي باشد و در نوع اتونوم به صورت احشایی و چشايي مي باشد. در كمپلكس پارسيل سي ژر (CPS) كه به صورت حركات اتوماتيك، ترس، اضطراب، حركات پرشي در يك سمت از صورت و اندام ها ظاهر مي شود و در نهايت هوشياري نيز ممكن است مختل شود.

منبع: پيك پزشكان امروز/ ماهنامه سراسري خبري، علمي و پژوهشي / ارديبهشت و خرداد1391 /شماره 56
محصول ویژه: میکرودرم ابریژن
محصول جدید
 گن های لاغری و بعد ازجراحی
آمریکایی
Rainey


برای قسمت های مختلف بدن
خانم ها و آقایان
http://www.raineywear.com/
پوستی لطیف و شفاف با میکرودرم ابریژن زاگرومد

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید