Text Marquee not Found!
تقویم
1401 مرداد
دوشنبه
17
ساعت

 

 

سخن روز
آنان که به توفیق و کامیابی خود ایمان دارند، پیروز هستند.
نشانی زاگرس
دفتر مرکزی زاگرس طب:
اصفهان- میدان آزادی- ابتدای چهارباغ بالا- کوی شهید رئیسی- پ 117- واحد 4
تلفن: 03136616614 و 03136632644 و 09361204664

 
آموزش میکرودرم ابرژن
آموزش اپراتوری و بالینی میکرودرم ابرژن جهت دستگاه های پزشکی و آرایشگاهی
09361204664

زنگ خطر براي پزشكان در مورد كيت هاي PRP

متأسفانه همگام باتوسعه اين روش درماني، توليد و ارائه تجهيزات غير عملي و غير استاندارد تهيه  prp نيز توسعه مي يابد و سلامت جامعه را با خطرات جبران ناپذيري مواجه مي سازند. اين موضوع در ارتباط با يحثي بسيار ساده و عمومي در علوم پزشكي است. بي شك همه ي گروههای علوم پزشكي به معناي اصطلاحاتinvitro وinvivo در تحقيقات پزشكي برخوردار كرده اند. تحقيقاتinvitro يعني تحقيقات آزمايشگاهي و تحقيقاتinvivo يعني تحقيقات كلينيكي. در توليد تجهيزات و كالاهاي پزشكي كالايي كه داراي مجوزinvitro است يعني فقط كاربرد آزمايشگاهي دارد و محصول حاصل از آنها را نميتوان بصورت كلينيكي در موجودات زنده از جمله انسان تزريق و استفاده كرد وكالايي كه داراي مجوزinvivo است يعني كاربرد كلينيكي دارد و محصول حاصل از آنها را ميتوان بصورت كلينيكي در موجودات زنده از جمله انسان تزريق و استفاده نمود.
لوله هاي سيتراته و حاوي ضدانعقاد آزمايشگاهي و انواع ديگر لوله هاي مورد استفاده در آزمايشگاههاي تشخيص طبي (به ويژه انواع ژل دار آنها)، داراي مجوز استفادهinvitro (كاربرد آزمايشگاهي) بوده و تزريق مجدد محصولات آنها در انسان مضر و ممنوع است(invitro در لاتين يعني داخل شيشه يا داخل موجود غیرزنده). اين موضوع در كاتالوگ و نيز برچسب لوله هاي آزمايشگاهي، با عنوان (ivd) يا (for invitro diagnostic use
) يعني (كاربرد براي تشخيص آزمايشگاهي) به صراحت نوشته شده است.
تعداد زيادي از كيت هاي تهيهprp، كه در بازار كشور ارائه شده اند، حاوي لوله هاي آزمايشگاهي معمولي (ژل دار يا بدون ژل)، هستند كه صرفا داراي مجوز استفاده invitro بوده و استفاده از محصولات آنها در انسان ممنوع و براي سلامتي انسان مضر است چون جنس لوله، ژل و ديگر محتويات آنها ممكن است در واكنش با پلاسماي بيمار باعث توليد مواد سمي در prp شوند همچنين ممكن است اين لوله ها در حين سانتريفوژ كردن موادي را از خود آزاد كنند كه براي انسان مضر و بعضا سرطان زا باشد. با توجه به مفاد فوق، كمپاني هاي توليد كننده كيت هايprp بايد داراي مجوز in-voive (كاربرد كيلينكي) براي محصولات خود باشند و آنها را تحت استانداردهاي مرتبط توليد نمايند.
بطور كلي يك كيت مناسب بايد داراي ويژگيهاي زير باشد:
- تمام گلبولهاي قرمز را از پلاكت ها و پلاسما جدا كند و محصول نهايي حدالامكان عاري از  گلبول قرمز باشد.
- امكان برداشت آسان پلاكت ها بعد از سانتريفوژ كردن را، بدون احتمال مخلوط شدن دوباره محتويات، فراهم سازد.
- تمام پلاكت ها را (بالاي 90%) ريكاوري كند.
- محصول نهايي داراي تغليظ پلاكتي مناسب باشد و تغليظ بيشتر آن به راحتي، بدون سانتريفوژ  مجدد، امكان پذير باشد.
- داراي مجوز استفاده در موارد in-voive از مراجع ذي صلاح بين المللي، تأييديه  FDA براي اهداف عملكردي كيت و نيز تأييد وزارت بهداشت كشورمان به منظور واردات و استفاده در كشور باشد.
 DNAاكتيواتور يا يك اسم اشتباه:
 
برخي ازكمپاني ها هم، موادي را به همراه كيت، بنام DNA اكتيواتور، ارائه مي دهند تا با prp مخلوط و تزريق شود.
اولا: اصطلاح DNA اكتيواتور  يك اسم اشتباه و اغراق آميز است كه روي يك محصول گذاشته شده است زيرا مواد محرك DNAموادي بسيار حساس و خطرناكند و استفاده از آنها بدون رعايت استانداردهاي مقتضي خطرات جهش هاي ناخواسته و سرطان زايي را به دنبال دارند.
دوما: با توجه به اينكه اكتيواتور حاوي مواد مختلف سنتتيك است این كار ماهيت بيولوژيك و اتولوك(مشتق از خود بيمار) بودن درمان را از بين برده و آن را به مزوتراپي با prp تبديل مي كند و مزايايprp  نظير اتولوگ بودن و عدم احتمال عوارض آلرژيك را نمي توان براي آن مد نظر قرار داد.
مراحل تهيه prp در همه كيت هاي معمول شامل مراحل خونگيري، سانتريفوژ، جداسازي و فعال سازي و تزريق است.
در مورد فعال سازي لازم است اشاره شود كه براي فعال سازي از كلسيم كلرايدcaci2مضاعف استفاده مي شود. بدين ترتيب كه محصول نهايي، قبل از تزريق با نسبت يك به ده، با كلسيم كلرايد   caci2مخلوط مي شود. تحقيقات جديد نشان داده اند كه در صورت تزريق پلاكت بدون فعال سازي، كلاژن تايپ يك داخل بافت بدن موجب فعال شدن پلاكت ها مي شود لذا به نظر مي رسد ممكن است موضوع فعال سازي قبل از تزريق در آينده منتفي و بطور كلي كنار گذاشته شود.
 
غلظت پلاكت  prp

غلظت پلاكت در prpتهيه شده(به ويژه دركيت هاي لوله اي) به دو متغير مهم وابسته است:
تعداد پلاكت ها در خون بيمار كه از 150 تا 500 هزار در هر ميليمتر مكعب خون متغير است.
ميزان ريكاوري كيت مورد استفاده كه بسته به مارك از 31% تا 95% متفاوت است.
با توجه به اينكه پلاسما حدود نصف حجم كل خون است. بنابراين غلظت پلاكت در پلاسماي جداشده يا همان prpنهايي، با فرمول زير قابل محاسبه است:
(تعداد پلاكت بيمار× دو)× (درصد ريكاوري كيت)=تعداد پلاكت ها درprpنهايي
لذا اگر غلظت پلاكت ها در prp براي شما مهم است (كه به طور قطع مهم است) لازم است قبل از انجام  prpاز دو موضوع زير آگاه باشيد:
تعداد پلاكت ها در خون بيمار از طريق انجام از طريق انجام آزمايش CBC ميزان ريكاوري كيت مورد استفاده كه فروشنده بايد رفرانس لازم را ارائه دهد.
محاسبه فوق براي شرايطي صحيح است كه كل پلاسماي جدا شده از خون بيمار با پلاكت ها مخلوط و استفاده شود. ولي اگر براي تغليظ بيشتر، مثلا از  چهارسی سی پلاسما جدا شده، دو سی سی بالاي آن را (كه تقريبا فاقد پلاكت است)، قبل از مخلوط كردن، جدا کنید در اين صورت، بايد عدد نهايي را مجددا  در عدد دو ضرب كنيد.

منبع : عصر پزشکی / شماره 190/ اردیبهشت 1391/ دوازدهمین کنگره سراسری انجمن متخصصین پوست
محصول ویژه: میکرودرم ابریژن
محصول جدید
 گن های لاغری و بعد ازجراحی
آمریکایی
Rainey


برای قسمت های مختلف بدن
خانم ها و آقایان
http://www.raineywear.com/
پوستی لطیف و شفاف با میکرودرم ابریژن زاگرومد

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید