Text Marquee not Found!
تقویم
1401 مرداد
دوشنبه
17
ساعت

 

 

سخن روز
یادگیری مداوم شرط لازم موفقیت در هر زمینه ای است.
نشانی زاگرس
دفتر مرکزی زاگرس طب:
اصفهان- میدان آزادی- ابتدای چهارباغ بالا- کوی شهید رئیسی- پ 117- واحد 4
تلفن: 03136616614 و 03136632644 و 09361204664

 
آموزش میکرودرم ابرژن
آموزش اپراتوری و بالینی میکرودرم ابرژن جهت دستگاه های پزشکی و آرایشگاهی
09361204664

اختلالات شكلي و بيماريهاي ناخن

دكتر غلامحسين غفارپور متخصص پوست و مو و ناخن:
به طور كلي ناخن شكلي شبيه به مستطيل دارد اما در ناخن گازانبري يا شيپوري شكل به دلايل خاصي ناخن شكل لوله اي پيدا كرده و به فرمي كه ابتداي آن پهن و مابقي آن باريك مي شود در آمده و بر روي بافت هاي حاشيه اي خود فشار مي آورد كه سبب ايجاد دردهاي بسيار آزاردهنده و ادامه داري براي بيمار مي شود. ناخن گازانبري شكل يك اختلال ناخني است كه عضو از دو طرف خميده شده و به هم نزديك مي شود.
وي در خصوص عوامل به وجود آورنده اين بيماري گفت: عواملي چون زمينه فاميلي، بيماري هاي قارچي، بيماري صدف پوستي و استفاده از كفش هاي نوك باريك و پاشنه دار از عوامل شايع اين بيماري به شمار مي آيند. استفاده از كفش هاي نامناسب سبب فشار به انگشت شست پا شده كه در خانم ها بسيار معمول است. عامل ارثي اين بيماري در آقايان بسيار شايع است و غالبا تمام انگشتان پا را درگير مي كندكه براي درمان آن پزشك ناچار به عمل جراحي ناخن شست مي شود.
از آنجايي كه خانم ها در مورد ناخن هاي خود حساسيت زيادی دارند، بيشتر در صدد درمان ناخن هستند و تمايلي به كشيدن ناخن ندارند. به طور معمول براي درمان اين بيماري ناخن را با روش هاي مختلفي مي كشيدند و يا با ليزر ريشه آن را از بين مي بردند تا ناخن امكان رشد دوباره نداشته باشد. اينجانب در سال 1385 بر اساس مقاله اي كه در آن تكنيك خاصي براي درمان اين عارضه اجرا شده بود به تكميل اين موضوع پرداختم و پس از تجربه هاي فراوان روش خاصي جهت درمان آن به كار گرفته شد.
به طور كل روش كشيدن ناخن روش صحيحی نمي باشد و تنها در چند مورد پزشك مي تواند اين كار را انجام دهد.
1.   اگر تومور زير ناخن بوده و نياز به نمونه برداري باشد که در اين صورت ناخن كشيده و دوباره سرجاي خود گذاشته مي شود كه شكل ناخن از بين نرود.
2.   اگر فرد مبتلا به بيماري قارچي باشد،كشيدن ناخن و در آوردن قارچ به درمان كمك مي كند. حتي در موردي كه به ناخن ضربه ای وارد مي شود، ناخن نباید دور انداخته شود و مي بايست آن را سر جاي خود قرار داد زيرا در غير اين صورت بستر ناخن در معرض هوا تغيير كرده و ناخني كه در مي آيد ناخن سالمي نيست. به همين دليل در اين موارد ناخن را به مدت دو هفته روي آن نگاه مي داريم تا از صدمات هوا محفوظ بماند.
عموما در طرفين ناخن دو شيار وجود دارد كه در اين بيماري شيارها حالت مثلثي پيدا كرده و فرم اصلي و اوليه خود را از دست مي دهند.در روش جديد شيار ناخن را شكاف داده و دو شكاف طولي در طرفين و يك شكاف در قسمت انتها داده مي شود، سه شكاف به هم متصل شده و بستر ناخن از روي استخوان آخرين بند انگشت، به صورت آهسته آزاد مي شود، سپس آن را بلند كرده و بافتهاي فيبروز شده در زير و رو به طور كامل برداشته مي شود.
در اين حالت مثلثي ديده مي شود كه قاعده آن روي ريشه ناخن قرار دارد. در اين قسمت پس از برداشته شدن بافتهاي فيبروز شده در بستر ناخن 3 الي 4 شكاف طولي داده شده و همانند بادبزن باز مي شود و طرفين اين بستر ناخن به طرفين ديواره آخرين بند انگشت بخيه زده مي شود. براي اينكه بستر ريشه ناخن پهن بماند از ساكشن تيوپهايي كه به شكل ناخن فرم داده شده اند در جاي ناخن قبلي استفاده شده و به طرفين ديواره ناخن بخيه زده مي شود تا مانع از خونريزي گردد و بيمار بعد از عمل جراحي به طور مرتب ويزيت مي شود. بعد از دو هفته بخيه كشيده شده و ويزيت هاي ماهيانه و پس از آن ويزيت هاي ساليانه انجام مي گردد. در موارد ابتدايي اشكالاتی دیده می شد که در موارد بعدی این اشکالات برطرف و در نتیجه  ناخن حاصله يك ناخن طبيعي بودكه قابليت شكل دهي و تميز كردن را داشت.
در اين روش جراحي با اصلاح بستر ناخن براي نخستين بار موفق به برطرف كردن اين اختلال بدون عارضه و برگرداندن زيبايي به ناخن شديم و مي توان گفت در اين روش با خارج كردن ناخن بدشكل و جدا كردن بستر ناخن از سطح استخوان و اصلاح آن با استفاده از پروتز  مخصوصي روي فلپ به نتايج بسيار قابل قبولي در زيبايي ناخن و رفع اين اختلال رسيده ايم. به طور كلي تصور مي شود كه اشكال در ريشه ناخن باعث اين عارضه مي شود اما فرضيه جديدي كه در اين كنگره آنرا ارائه خواهم داد به رد اين نظريه مي پردازد كه در آن اشكال در سطح پشتي آخرين استخوان انگشت شست سبب ايجاد اين عارضه مي گردد؛ يعني عواملي چون پوشيدن كفش هاي نامناسب و تنگ باعث آسيب به ناهمواري هاي ريزي كه روي آن بستر ناخن وجود دارد، بافت نرم استخوان و در نتيجه فيبروزه و مثلثي شدن آن مي گردد. نتایج این تحقیق در نشریه dermatologic surgeryآمریکا به چاپ رسیده است.

منبع: هفته نامه عصر پزشكي/11بهمن 1390/برگزاري كنگره اقتصاد دارو و درمان
محصول ویژه: میکرودرم ابریژن
محصول جدید
 گن های لاغری و بعد ازجراحی
آمریکایی
Rainey


برای قسمت های مختلف بدن
خانم ها و آقایان
http://www.raineywear.com/
پوستی لطیف و شفاف با میکرودرم ابریژن زاگرومد

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید