Text Marquee not Found!
تقویم
1401 مرداد
دوشنبه
17
ساعت

 

 

سخن روز
زندگی، خود هدف غایی نیست، راه رسیدن به مقصود است.
نشانی زاگرس
دفتر مرکزی زاگرس طب:
اصفهان- میدان آزادی- ابتدای چهارباغ بالا- کوی شهید رئیسی- پ 117- واحد 4
تلفن: 03136616614 و 03136632644 و 09361204664

 
آموزش میکرودرم ابرژن
آموزش اپراتوری و بالینی میکرودرم ابرژن جهت دستگاه های پزشکی و آرایشگاهی
09361204664

میکرودرم ابریژن(Microderm Abrasion)؟؟؟

 
«آن چه درمورد میکرودرم ابریژن (Microderm abrasion) باید بدانید.»
 
- کلیات
- ساختار
- انواع دستگاه های میکرودرم ابریژن
- پارامتر های مؤثر در لایه برداری

- مزایای میکرودرم ابریشن
- موارد منع استفاده از  میکرودرم ابریشن
- کاربرد میکرودرم ابریژن
- مقالات و مطالعات علمی در مورد میکرودرم ابریژن

 


میکرودرم ابریشن (Microderm Abrasion)

کلیات
 میکرودرم ابریژن(Microdermabrasion)روشی برای لایه برداری میکرونی پوست به وسیله سایش آن است.
استفاده از لایه برداری برای جوانسازی پوست و درمان مشکلات پوستی، تاریخچه ای به قدمت مصر باستان دارد و هم اکنون نیز از روشهای متنوعی مانند لیزر و دارو برای لایه برداری استفاده می شود لیکن این روشها اغلب، یا تهاجمی وپرعارضه اند و باید تحت شرایط خاص و مراقبت های شدید پزشکی استفاده شوند و یا بعضاً توانمندی قابل توجهی ندارند و درمان با آنها به زمان طولانی نیاز دارد.
به همین دلیل، ارائه میکرودرم ابریژن مانند انقلابی در حوزه پوست و زیبایی برای یک لایه برداری آسان، غیرتهاجمی و ایمن، بدون عارضه و با توانمندی بالا بود. این روش اولین بار در سال 1985 در کشور ایتالیا ابداع و مورد استفاده قرار گرفت و به زودی در اروپا و بعداً در امریکا گسترش یافت و در سال1998 موفق به دریافت تأئیدیه FDA شد و به عنوان یک لایه بردار غیر تهاجمی معرفی گردید.
همانطور که گفته شد میکرودرم ابریشن روشی برای لایه برداری میکرونی پوست به وسیله سایش آن است. اما تداعی همه ما از ساییدن، عملی است که ازکشیدن یک جسم سخت، زبر و آجدار بر روی یک جسم نرم تر حاصل می شود. گرچه نتیجه عمل میکرودرم ابریشن نیز ساییده شدن پوست است، لیکن این عمل بوسیله یک روش منحصر بفرد و با استفاده از پودر اکسید آلومینیوم انجام می شود که روش انجام آن در ادامه مورد بحث قرار خواهد گرفت.
 
انواع دستگاه های میکرودرم ابرژن

دستگاه های میکرودرم ابرژن دارای یک پمپ مکنده برای ایجاد خلاء می باشند که قلب دستگاه به شمار می روند. به همین دلیل قدرت و نوع این پمپ مکنده بسیار مهم می باشد. سیستم های درم ابرژن بسته به نوع ابزار ساینده به دو سیستم  دیاموند (الماسه) و پودری تقسیم بندی می شوند.

1-  سیستم دیاموند: در سیستم های دیاموند یا الماسه عمل سایش توسط کشیدن پروبی با سطح پوشیده از مواد ساینده بر روی پوست صورت می گیرد. فشار منفی مکش (وکیوم) تنها باعث تماس موثر پروب بر روی پوست می شود. در این روش به علت اینکه سایش توسط فشار دست تنظیم می شود احتمال اینکه لایه برداری تا حد لایه درم پوست انجام و در نتیجه باعث ایجاد اسکار شود، وجود دارد.
 
2-  سیستم پودری: تنها سیستم مورد تأیید FDA در میکرودرم ابرژن سیستم پودری می باشد. در سیستم های پودری عمل سایش توسط پودر اکسید آلومینیوم که بر روی جریان هوا سوار شده و به سطح پوست برخورد می کند، صورت می گیرد. در این روش جریان پودر ساینده باعث لایه برداری شده و چون پودر در محیط خشک لایه برداری می کند به محض گذر از لایه اپیدرم و رسیدن به درم، ذرات خون با پودر تشکیل کلات داده و اجازه نفوذ بیشتر و آسیب رساندن به پوست را نمی دهد و احتمال ایجاد اسکار به هیچ عنوان وجود ندارد.
جریان هوا یا دبی پمپ مکنده در دستگاههای میکرودرم ابرژن پودری نقش تعیین کننده ای در عمل و قدرت دستگاه ایفا می کند. در دستگاه میکرودرم ابرژن از سه نوع پمپ مکش روتاری (روغنی)، دیافراگمی و سیلندر و پیستونی استفاده می شود.

الف) پمپ روغنی یا روتاری: در پمپ های روتاری با چرخاندن یک بادامک درون یک استوانه هوا در میان موقعیت خاصی از بادامک حبس شده و به بیرون هدایت می شود. میان بادامک و استوانه می بایست توسط روغن و یا مایعات دیگر آب بندی شود. این نوع پمپ مکنده فشار مکش و طول عمر بیشتری نسبت به نوع دیافراگمی دارد ولی استفاده از آن در تجهیزات پزشکی به دلیل نشت روغن و ایجاد محیط غیر استریل، ممنوع و منسوخ شده است.
 
ب) پمپ دیافراگمی: پمپ دیافراگمی نیازی به روغن برای آب بندی ندارد. دبی دستگاه های میکرودرم با پمپ دیافراگمی حداکثر می تواند تا 38 لیتر بر دقیقه باشد و بر حسب اینکه کاربری آن خانگی یا سالنی باشد قدرت آن بین 12 تا 38 لیتر بر دقیقه متفاوت می باشد.  در این نوع پمپ چنانچه صفحات فلزی که نقش دیافراگم را بازی می کنند خاصیت ارتجاعی خود را به خاطر کار زیاد و یا ورود جسم خارجی مانند گرد و غبار از دست دهند فشار مکش ایجاد شده توسط پمپ افت می کند. لذا این پمپ ها را تنها برای استفاده در زمان های کوتاه و شرایط محیطی تمیز و بدون گرد و غبار می توان استفاده کرد.
دستگاه های میکرودرم با پمپ دیافراگمی اگر چه از لحاظ قیمت پایین تر از سایر دستگاه ها می باشند اما از قدرت پایینی برخوردارند و در کشورهای پیشرفته تنها به عنوان دستگاه های خانگی و سالنی کاربرد دارند که فقط لایه برداری سطحی و یا نهایتاً نیمه عمیق را انجام می دهند و کارآیی آن محدود به شفاف سازی و نازک سازی پوست می باشد و نسبت به موارد درمانی چندان جوابگو نیست. همچنین به علت افت فشار دستگاه در زمان کار با میکرودرم ابرژن دیافراگمی تنها باید به صورت مداوم و بدون جدا کردن هندپیس از سطح پوست (به شکل Countiniues) کار کرد که لایه برداری پوست به صورت یکنواخت انجام نمی گیرد. موتور های دیافراگمی به علت کار با دور بالا (200 دور در ثانیه) سریعاً داغ شده و نیاز به فن جهت خنک کردن موتور دارد و همچنین دارای استهلاک زیاد بوده و پس از مدت کوتاهی نیاز به تعمیر پیدا می کند. از معایب دیگر این دستگاهها صدای زیاد آن می باشد که باعث ایجاد آلودگی صوتی در محیط کار  و ایجاد استرس برای بیمار می شود.

ج) پمپ سیلندر و پیستونی : این نوع پمپ ها در محیط خشک وکربنی کار کرده و پیستون ها به کمک موتور حرکت داده می شوند که باعث تولید فشار منفی (وکیوم) یکنواخت و بدون افت می گردد. همچنین طول عمر بیشتر نسبت به پمپهای دیگر دارند و به دلیل استهلاک بسیار پایین (تقریباً یک پنجم پمپ های دیگر) با وجود قیمت بالاتر در طول زمان مقرون به صرفه  می باشد. دبی این نوع پمپ بالاتر از40 لیتر بر دقیقه می باشد.
دستگاه های میکرودرم با سیستم سیلندرو پیستون قدرت لایه برداری سطحی و نیمه عمیق و عمقی را داشته و علاوه بر شفاف سازی و نازک سازی پوست جهت درمان جای جوش، رفع لک های پیری، استریاها، کک و مک، اسکارهای آکنه، آبله مرغان، سالک، جراحی، سوختگی، پاک کردن تاتو یا خالکوبی، ترکهای پوستی، کوچک کردن منافذ پوستی و چروک گردن و همچنین افزایش عمق نفوذ داروهای پوستی کاربرد دارد و در مطب پزشکان، مراکز درمانی و کلینیکهای تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد. با میکرودرم سیلندر و پیستونی می توان به سه روش مداوم، خطی و یا نقطه ای روی پوست کارکرد و چون این دستگاه افت فشار ندارد تمام سطح پوست را یکنواخت اسکن می کند.
این نوع دستگاه ها به خاطر نوع موتور بدون صدا بوده و به دلیل دور پایین موتور (15 دور در ثانیه) استهلاک کمی داشته و عمر طولانی تری دارند.

ساختار دستگاه میکرودرم ابریژن:

از نظر ساختار، میکرودرم ابریشن دستگاهی است که پودر اکسید آلومینیوم را به وسیله مکیدن از یک ظرف به ظرف دیگر منتقل می کند.
حین عمل لایه برداری با میکرودرم، پودر اکسید آلومینیوماز سر نازل هندپیس با شتاب بر روی پوست فرد پاشیده و موجب ساییدن آن خواهد شد و با مکشی که روی پوست دارد ذرات پودر و پوست ساییده شده را جمع می کند و بدین ترتیب، سر هندپیس را روی هر نقطه از بدن که تماس دهید موجب ایجاد وکیوم، جریان پودر و سایش آن نقطه از بدن خواهد شد.

کاربرد میکرودرم ابریژن:

قبل از پرداختن به کاربردهای میکرودرم ابریشن، لازم است اطلاعات بیشتری در مورد کریستالاکسید آلومینیوم و نیز میزان لایه برداری درمیکرودرم ابریشن ارائه شود.
 اکسید آلومینیوم:کریستالکوراندومیااکسید آلومینیوم (AL2O3)، ترکیبی سفید رنگ از آلومین و بوکسیت است کهکریستال های آن دارای اشکال نامنظم و چندوجهی است و لذا برای سایش پوست بهترین انتخاب است و برهمین اساس حین جریان یافتن از سطح پوست، موجب ساییده شدن سطح پوست، البته با مقیاس میکرونی، می گردد.
همچنین نقطه ذوب اکسید آلومینیوم 2000 درجه سا نتیگراد است، در آب و حلال های آلی حل نمی شود، شکست مولکولی در آن به سختی امکان پذیر است و در صورت بلع غیر سمی است. از سطح پوست (حتی در صورت زخم شدن) جذب نمی شود و در صورت ریخته شدن به داخل چشم نیز فقط به عنوان یک جسم خارجی مطرح است.
میزان لایه برداری:میزان لایه برداری توسط میکرودرم ابریشن میکرونی است این موضوع، ایمنی آن را در مقابل احتمال آسیب به پوست چشمگیرتر کرده است.
به طور مثال اگر میزان وکیوم دستگاه را 45/. بار تنظیم کنیم، هر تماس یا حرکت هندپیس روی پوست، موجب ساییده شدن و برداشت حدود 40 میکرون از سطح پوست خواهد شد و با عنایت به ساختمان سطحی ترین لایه پوست (اپیدرم)، که به طور متوسط حدود 700 میکرون (7/0 میلیمتر) ضخامت دارد، می توان گفت: برداشت 40 میکرون در هر تماس، ایمن ترین روش ممکن برای یک پزشک پوست و  زیبایی برای ساییدن پوست با اهداف درمانی است.
نتیجه آنچه تا کنون ارائه شد این است که میکرودرم ابریشن یک دستگاه ساینده میکرونی پوست با قابلیت کنترل و ایمنی لازم است که می توان از آن برای لایه برداری Superficialپوست بهره جست و به دنبال آن، می توان از آن برای درمان انواع مشکلات پوست، که با برداشتن لایه هایی از سطح پوست (اپیدرم) قابل درمان هستند، استفاده نمود.

موارد کاربرد میکرودرم ابریژن :

_کلیه ضایعات  Superficialپوست
_لکه های حاصل از پدیده aging
_جوانسازی پوست
_Stretch  marks
_ Seborrhea

_لکه های رنگدانه ای مانند لکه های حاملگی
_لایه برداری از پاک کردن صورت تا peelingکامل و عمیق
_کوچک کردن منافذ پوست
_چین و چروک ظریف

موارد منع استفاده از میکرودرم ابریشن:

میکرودرم ابریشن دستگاهی کاملاً بی خطر در حوزه پوست و زیبایی است لیکن در موارد زیر باید احتیاط یا اجتناب نمود:
-        تب خال  
-        جوش های تراوش دار و عفونت فعال
-        زگیل ها
-        رزاسه فعال
-        دیابت کنترل نشده
-        بد خیمی ها و موارد ناشناخته

عوارض میکرودرم ابریژن:

همانطور که اشاره شد عمل لایه برداری پوست به وسیله میکرودرم ابرژن نسبت به سایر روشهای لایه برداری بی خطرتر و غیرتهاجمی تر است و چنانچه در موارد منع استفاده از میکرودرم جهت احتیاط استفاده نشود در سایر موارد کاملاً بدون عارضه و بدون خطر بوده و فقط باید تا چند روز پس از عمل  فرد از قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب نماید و از کرم های ضدآفتاب استفاده نماید تا به علت نازک شدن پوست دچار آفتاب سوختگی نشود.
                   
  نکات قابل توجه :

diamond  microderm  abrasion
همانطور که اشاره شد تکنیک و ساختار اصلی میکرودرم ابریشن شامل ساییدن پوست بوسیله جریان یافتن کریستال اکسید آلومینیوم از سطح پوست است لیکن برخی از سازندگان نوعی میکرودرم ابریشن نیز ارائه داده اندکه در آن از کریستال و جریان آن بر سطح پوست استفاده نمی شود بلکه نیروی پمپ مکش وکیوم به سر یک هد زبر و الماسه(diamond) متصل است و اگر هد به سر پوست تماس یابد، به وسیله نیروی مکش به پوست می چسبد. بنابراین با حرکت دادن هد روی پوست، می توان از آن برای ساییدن پوست بهره برد.
هدهای دیاموند در ابعاد و اشکال گوناگون و نیز میزان زبری متفاوت ارائه می شوند تا در شرایط مختلف درمانی قابل استفاده باشند.
کیفیت و دقت عملکرد میکرودرم ابریشن های دایاموند کمتر از نوع کریستالی است و نیز توجه به این نکنه ضروری است که در میکرودرم ابریژن های دایاموند، ساییدن پوست با حرکت هد بر سطح پوست شروع می شود و فقط تماس دادن آن کافی نیست ولی در نوع کریستالی تماس هندپیس موجب جریان کریستال در نقطه تماس و ساییدن آن می گردد و لذا اگر هندپیس در یک نقطه به طور ثابت نگه داشته شود پوست ساییده می شود.

مزایای میکرودرم ابریشن :

همانطور که در اول بحث اشاره شد لایه برداری از زمانهای قدیم به روش های گوناگون، مرسوم بوده لیکن به دلیل عوارض مختلفی که داشت، استفاده از آن محدود بود ولی میکرودرم ابریشن با ارائه یک لایه برداری ایمن، بهداشتی و غیر تهاجمی، این امر را عمومیت بخشید تا بتوان بدون توجه به نوع پوست بیمار، فصول سال و غیره از لایه برداری با اهداف درمانی بهره برد.

ترکیب با درمان های دیگر:

ادغام روش میکرودرم ابریژن با درمان های دیگر امکان پذیر بوده و این عمل موجب تشدید نتایج و اثرات آنها می گردد. به طور مثال جذب دارو از سطح پوست پس از لایه برداری با میکرودرم ابریشن چندین برابر افزایش می یابد لذا می توان درمان هیپرپیگمانتاسیون پوستی به وسیله پمادهای جلدی را با میکرودرم ابریشن همزمان نمود و نتایج موثرتری را شاهد بود.

 میکرودرم ابریشن به عنوان وکیوم ماساژ:

وکیوم ماساژها با افزایش جریان خون مویرگی (microcirculation) ایجاد در ناژ لنفی، تحریک متابولیسم و افزایش الاستیسیته بافت هنمبند، می توانند در درمان انواع سلولیت ها، کاهش چین و چروک، کمرنگ کردن اسکارها، جوانسازی و ایجاد relaxation مورد استفاده قرار گیرند. اگر ساختار دستگاه میکرودرم ابریشن را دوباره مرور کنید خواهید دید با خالی کردن ظرف اکسید آلومینیوم، هندپیس میکرودرم ابریشنمانند یک وکیوم ماساژ عمل خواهد نمود و می توان از آن به عنوان یک وکیوم ماساژ بهره برد. علاوه بر آن برخی از دستگاه ها جهت این امر قسمتی به نام اندرمولوژی با هندپیس جداگانه و کپهای بزرگتر برای وکیوم ماساژ صورت و بدن دارند.

استریل کردن پودر:

با توجه به اینکه نقطه ذوب  کریستال اکسید آلومینیوم2000 درجه سانتیگراد است می توان آن را قبل از استفاده استریل نمود لیکن در موارد peeling سطحی نیازی به استریلکردن پودر نیست ولی اگر قصد لایه برداری عمیق بری دارید این کار ایمنی عملکرد شما را افزایش می دهد. اگرچه پودرهای استاندارد طبی که از جاهای معتبر تهیه شوند نیازی به استریل کردن ندارند.
 
استفاده مجدد از پودر:

به هیچ عنوان، از پودری که پس از عبور از سطح پوست در ظرف وکیوم جمع آوری می گردد، مجدداً استفاده نکنید. زیرا کریستال ها در حین ساییدن پوست، حالت نامنظم پیدا کرده و در نتیجه قدرت سایش خود را از دست می دهند و نیز حاوی لایه های کنده شده از پوست بیمار قبلی هستند. بنابراین در صورت استفاده مجدد حتی در صورت استریل کردن، قدرت لایه برداری به مقدار زیادی کاهش خواهد یافت و در نتیجه کیفیت و کارآیی عمل میکرودرم نیز پایین می آید علاوه بر آن با خطر انتقال بیماری های پوستی و نیز احتمال گرفتگی مسیرهای جریان کریستال در دستگاه مواجه خواهد بود.
 
 
 
«جدول مقایسه مزایای میکرودرم ابریشن با لیزر»
 
موضوع مقایسه روشهای دیگر لایه برداری مانند لیزرها میکرودرم ابریشن
نوع پوست در همه پوست ها قابل استفاده نیست             همه نوع پوست
بی حسی لازم است لازم نیست
زمان معمولا در اواخر پاییز و در زمستان        محدودیت زمانی ندارد
نواحی بدن در برخی نواحی مانند گردن، سینه و پلک چشم خطرناک است   در همه نواحی قابل
 استقاده است
عملکرد اشتباه عوارض خطرناکی دارد عملکرد اشتباه بندرت امکان پزیر است. 
ظاهر بعداز عمل التهاب ، سوزش و قرمزی پوست اغلب طراوت و شادابی و بعضا قرمزی و التهاب خفیف پوست
مراقبت های قبل و بعد از عمل بسیار پیچیده و تحمل آن برای بیمار مشکل است به مراقبت ساده نیاز دارد  
هزینه های پزشک و بیمار قیمت این تجهیزات بالا بوده و به طبع آن هزینه پرداختی بیمارنیز
 بالا ست
قیمت آن پایین و هزینه پرداختی بیمار متعادل است
 
 
میزان وکیوم :

میزان وکیوم بایستی بر حسب موضوع عمل (تایپ پوستی و ضخامت آن و نوع ضایعه پوستی) تنظیم شود به طور مثال در اطراف چشم ها کاهش و در ناحیه پیشانی افزایش داده شود. برای شفاف سازی درجه کمتر و برای درمان اسکارها با درجات بالاتر کار کرد.
بعد از میکرودرم ابریشن: پس از انجام ابریشن های سطحی، اندکی سرخی پوست ایجاد می شود که پس از نیم ساعت کاهش یافته و از بین می رود ولی به طور معمول پوست بعد از میکرودرم ابریشن صاف و با طراوت است. پس از انجام ابریشن های عمیق، استفاده از کرم ضدآفتاب، پرهیز از آفتاب و در صورت سرخی شدید، استفاده از پمادهای ترمیمی لازم است.
- برای ایجاد نتایج بهتر می توان بعد از میکرودرم ابریشن از کرم های مرطوب کننده، تقویت کننده و انواع ماسک ها ی ویتامینه استفاده نمود.
- ضمناً لازم است استفاده از رتینول و AHA را از سه روز قبل تا سه روز بعد از درمان با میکرودرم ابریشن متوقف کنید.

تعداد جلسات لایه برداری با میکرودرم ابریژن:

نتایج استفاده ازمیکرودرم ابریشن، همانند بسیاری از درمان های غیر تهاجمی پوست، تجمعی(cumuiative) بوده و در جلسات درمانی متعدد ظاهر می شوند. بطور مثال؛ برای لایه برداری پوست حداقل 3 جلسه و برای درمان هیپرپیگمانتاسیونها 6 الی 15 جلسه درمانی لازم است. مدت زمان هر جلسه درمانی نیز به طور معمول بین 15 الی 20 دقیقه است.

میزان درد :

درد معمولاً در حد تحمل بیمار است لیکن در صورت نیاز به لایه برداری عمیق تر می توان از بی حس کننده های موضعی و یا بلوک عصبی بهره جست.

انتخاب میکرودرم ابریشن :

یک میکرودرم ابریشن خوب باید دارای پمپ وکیوم قوی با قابلیت کنترل دقیق قدرت وکیوم باشد و در قسمت تماس هندپیس با پوست، به طور یکنواخت لایه برداری نماید. وجود کمپرسور اضافی نیز برای لایه برداری بیشتر در دستگاه های دیافراگمی، بدون تغییر پارامتر های دستگاه حین عمل، کاربردی آسان را برای پزشک فراهم خواهد ساخت. البته جهت کسب نتایج مطلوب تر در موارد درمانی دستگاه های میکرودرم ابریژن سیلندر و پیستونی از دستگاههای دیافراگمی دو موتوره هم قدرتمندتر و موثرتر عمل می کند.

انتخاب بیمار:

همه ما تحت تأثیر پدیده Aging هستیم و لذا همه ما کاندید استفاده از  میکرودرم ابریشن برای جوان سازی  و شفاف سازی خواهیم بود لیکن در موارد درمانی انتخاب بیمار باید با توجه به فیزیولوژی و آناتومی پوست، پاتوفیزیولوژی ضایعه مورد نظر و حدود ضایعات صورت گیرد و در صورت توجه به این امر در انتخاب بیمار، نتایج بسیار مطلوبی را شاهد خواهید بود.

آموزش:

توصیه می شود قبل از استفاده از میکرودرم ابریشن، کاربرد صحیح دستگاه، مهارت لایه برداری با میکرودرم ابریشن، مراقبت قبل و بعد از عمل و نیز کنتراندیکاسیون های آن را به طور کامل بیاموزید.

فیلتر:

در صورت پرشدن ظرف وکیوم از کریستال های مصرف شده، ممکن است کریستال ها به سمت پمپ وکیوم جریان یابند و موجب خرابی آن شوند بدین منظور، یک فیلتر جهت جلوگیری از جریان کریستال به سمت پمپ وکیوم تعیبیه شده استکه باید به موقع تخلیه و یا تعویض گردد.  

 پارامتر های مؤثر در لایه برداری :

- میزان وکیوم:  میزان جریان کریستال و قدرت تماس هندپیس با پوست (مکش پوست) را تعیین می کند. 
 - تعداد عبور از یک موضع: با توجه به میزان وکیوم تنظیم شده، می توان در هر عبور از یک موضع، به میزان مشخصی لایه برداری نمود. بطور مثال: اگر میزان وکیوم دستگاه را 45/0بار تنظیم کنیم، با هر عبور حدود 40 میکرون لایه برداری خواهد شد بنابراین می توان با تعداد عبورها از یک موضع، میزان لایه برداری را کنترل کرد.
 - سرعت حرکت هندپیس: اگر سرعت حرکت هندپیس را کاهش دهیم میزان کریستال بیشتری نسبت به زمان در موضع تماس جریان یافته و لایه برداری افزایش خواهد یافت. بنابراین با تغییر سرعت حرکت هندپیس نیز می توان لایه برداری را کنترل کرد.
نوع دستگاه میکرودرم ابریژن: بسته به نوع دستگاهی که جهت کار انتخاب می کنید یعنی اینکه میکرودرم خانگی، سالنی یا پزشکی باشد، دایاموند (الماسه) یا پودری باشد، نوع موتور دستگاه دیافراگمی (تک موتوره یا دو موتوره) یا سیلندرو پیستونی باشد،  میزان لایه برداری و کاربری  متفاوت می باشد.

مطالعه اثربخشی میکرودرم ابریژن در درمان اسکارهای آتروفیک پوست

میکرودرم ابریژن امروزه به یکی از روشهای مورد توجه در درمان انواعی از ضایعات پوستی از جمله چروکهای ظریف، دیس پیگمانتاسیون، آکنه، اسکار آکنه، استریا دیستنسا و ... تبدیل شده است. این روش به علت هزینه نسبتاً کم و ایجاد حداقل تهاجم و عوارض در موارد بسیاری بر سایر روشهای درمان از جمله لیزر و جراحی ترجیح داده می شود. در این مطالعه اسکار آتروفیک 20 بیمار، تحت درمان با جلسات متعدد میکرودرم ابریژن قرار گرفتند. 15 بیمار درجاتی از بهبودی داشتند که در یک بیمار میزان بهبودی عالی، در 10 نفر میزان بهبودی متوسط، در  4 نفر اندک بوده است.
در این مطالعه ارتباط معنی داری بین سن بیماران، قدمت یا وسعت اسکار با میزان بهبودی بالینی اسکارها مشاهد نشد. به نظر می رسد تیپ پوستی بیمار، محل اسکار و انجام مداخلات قبلی بر روی اسکار بیشترین تأثیر را در میزان پاسخ به درمان داشته باشد.
میکرودرم ابریژن را می توان به نوعی جلا دادن سطحی پوست شبیه دانست. در این روش ناهمواری های سطحی پوست به کمک میکروکریستال ها تراشیده شده، توسط ابزاری از سطح پوست مکیده می شوند. هر جلسه به طور متوسط پانزده دقیقه به طول می انجامد و جلسات درمان تا حصول نتیجه رضایت بخش به صورت هفتگی تکرار می شوند. در هر نوبت لایه ای بسیار نازک (15-10 میکرون) که با چشم قابل دیدن نیست از سطح پوست برداشته می شود. این لایه حاوی سلولهای مرده است و به بافت زنده زیرین آسیب نمی رساند.
این تکنیک آسان و بدون درد است و پس از انجام آن نیاز به زمانی برای استراحت و در نتیجه غیبت از محل کار نیست. این روش نسبت به سایر روشهای مکانیکی برداشت اسکار، کمترین تهاجم را ایجاد می کند و قیمت مناسبتری دارد. عوارض جانبی آن بسیار نادر و محدود است، نیاز به بیهوشی ندارد و بر تمامی انواع پوست و رنگهای مختلف آن موثر است. مکانیسم عملکرد میکرودرم ابرژن که منجر به بهبود ظاهر پوست می شود هنوز به طور کامل شناخته نشده است. برخی مطالعات پیشنهاد داده اند که بهبودی بالینی به علت یک روند تغییر شکل درمال و ترمیم زخم صورت می گیرد. افزایش ضخامت اپیدرم در دراز مدت و افزایش محتوای الاستین درم از دیگر مکانیسم های پیشنهاد شده بوده است. در واقع قطعه قطعه شدن فیبریل های کلاژن و درنتیجه تخریب پیوستگی ساختار پوست اتفاقی است که در اثر گذشت زمان یا آسیب پوست در اثر آفتاب رخ می دهد و به هم ریختگی ساختار کلاژن و کاهش میزان الاستین ویژگی اسکار آتروفیک است. مطالعات متعددی به ارزیابی اثر میکرودرم ابریژن بر نامنظمی های خطوط پوستی پرداخته اند. مطالعات اولیه بهبود بالینی اسکار آکنه با ابریژن عمقی پوست را نشان دادند. مطالعات دیگر افزایش محتوای کلاژن پوست و سازمان یافتگی بهتر کلاژن جدید را در بیوپسی پوست پس از جلسات متعدد درمان نشان دادند.
میکرودرم ابریژن هم برای اسکارهای برجسته و هم برای اسکارهای فرورفته (آتروفیک) کاربرد دارد. اگرچه اثربخشی این شیوه به علت طبیعت عملکردی آن در درمان اسکارهای برآمده بیشتر است، اما به سبب مزایای گفته شده، امروزه در مورد اسکارهای فرورفته نیز به طور شایع به کار گرفته می شود.
 
 

منابع:
-        هفته نامه عصر پزشکی/دکتر امیرهوشنگ احسانی (استادیار گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران)/ نیمه   اول آبان 1389/ شماره 130                                                                    
-        هفته نامه عصر پزشکی/ابوالفضل منتظری/ 24 شهریور 1390/ شماره 161
-         گردآوری از: مدیر فروش و بازرگانی زاگرومد
 
 
 
محصول ویژه: میکرودرم ابریژن
محصول جدید
 گن های لاغری و بعد ازجراحی
آمریکایی
Rainey


برای قسمت های مختلف بدن
خانم ها و آقایان
http://www.raineywear.com/
پوستی لطیف و شفاف با میکرودرم ابریژن زاگرومد

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید

تفاوت را بامیکرودرم ابریژن زاگرومد احساس کنید